Berita GameGameGame List

Inilah Daftar Pemenang The Game Awards 2020!

Di penghujung tahun 2020 ini, dihelat sebuah ajang penghargaan game tahunan terbesar yaitu, The Game Awards. Acara yang selalu dihelat pada bulan Desember memang selalu ditunggu-tunggu oleh para pegiat industri game. Dan kali ini daftar pemenang dari The Game Awards 2020 sudah diumumkan.

Meskipun acara penghargaan untuk tahun ini hanya dihelat secara online dan tidak dapat menghadirkan penonton secara langsung. Para developer game sangat antusias dalam menyambut The Game Awards 2020. Selain itu, acara tahun ini juga menghadirkan Gal Gadot sebagai presenter, Keanu Reeves, Reggie Fils-Aime, dan bintang Hollywood lainnya.

Inilah Daftar Pemenang The Game Awards 2020

The Game Awards 2020
The Game Awards 2020

Game Of The Year

  • Doom Eternal from Id Software/Bethesda
  • Final Fantasy VII Remake from Square Enix
  • Ghost of Tsushima from Sucker Punch/SIE
  • Hades from Supergiant Games
  • Animal Crossing: New Horizons from Nintendo
  • The Last of Us Part II from Naughty Dog/SIE (WINNER)

Best Game Direction

  • Final Fantasy VII Remake from Square Enix
  • Ghost of Tsushima from Sucker Punch/SIE
  • Hades from Supergiant Games
  • Half-Life: Alyx from Valve
  • The Last of Us Part II from Naughty Dog/SIE (WINNER)

Best Narrative

  • 13 Sentinels: Aegis Rim written by George Kamitani
  • Final Fantasy VII Remake written by Kazushige Nojima, Motomu Toriyama, Hiroaki Iwaki and Sachie Hirano
  • Ghost of Tsushima written by Ian Ryan, Liz Albl, Patrick Downs, Jordan Lemos and Nate Fox
  • Hades written by Greg Kasavin
  • The Last of Us Part II written by Neil Druckmann and Halley Gross (WINNER)

Best Art Direction

  • Final Fantasy VII Remake from Square Enix
  • Ghost of Tsushima from Sucker Punch/SIE (WINNER)
  • Hades from Supergiant Games
  • Ori and the Will of the Wisps from Moon Studios/Xbox Game Studios
  • The Last of Us Part II from Naughty Dog/SIE

Best Score And Music

  • Doom Eternal composed by Mick Gordon
  • Final Fantasy VII Remake composed by Nobuo Uematsu, Masashi Hamauzu and Mitsuto Suzuki (WINNER)
  • Hades composed by Darren Korb
  • Ori and the Will of the Wisps composed by Gareth Coker
  • The Last of Us Part II composed by Gustavo Santaolalla, additional music by Mac Quayle

Best Audio Design

  • Doom Eternal from Id Software/Bethesda
  • Half-Life: Alyx from Valve
  • Ghost of Tsushima from Sucker Punch/SIE
  • Resident Evil 3 from Capcom
  • The Last of Us Part II from Naughty Dog/SIE (WINNER)

Best Performance

  • Ashley Johnson as Ellie in The Last of Us Part II
  • Laura Bailey as Abby in The Last of Us Part II (Winner)
  • Daisuke Tsuji as Jin Sakai in Ghost of Tsushima
  • Logan Cunningham as Hades in Hades
  • Nadji Jeter as Miles Morales in Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Games For Impact

  • If Found… from Dreamfeel
  • Kentucky Route Zero: TV Edition from Cardboard Computer
  • Spiritfarer from Thunder Lotus Games
  • Tell Me Why from Dontnod Entertainment/Xbox Game Studios (WINNER)
  • Through the Darkest of Times from Paintbucket Games

Best Ongoing

  • Apex Legends from Respawn/EA
  • Destiny 2 from Bungie
  • Call of Duty: Warzone from Infinity Ward/Activision/Raven Software
  • Fortnite from Epic Games
  • No Man’s Sky from Hello Games (WINNER)

Best Indie

  • Carrion from Phobia Games/Devolver
  • Fall Guys: Ultimate Knockout from Mediatonic/Devolver
  • Hades from Supergiant Games (WINNER)
  • Spelunky 2 from Mossmouth, LLC
  • Spiritfarer from Thunder Lotus Games

Best Mobile Game

  • Among Us from Innersloth (WINNER)
  • Call of Duty Mobile from TiMi Studios/Activision
  • Genshin Impact from miHoYo
  • Legends of Runeterra from Riot Games
  • Pokémon Café Mix from Genius Sonority

Best Community Support

  • Apex Legends from Respawn/EA
  • Destiny 2 from Bungie
  • Fall Guys: Ultimate Knockout from Mediatonic/Devolver (WINNER)
  • Fortnite from Epic Games
  • No Man’s Sky from Hello Games
  • Valorant from Riot Games

Best VR/AR

  • Dreams from Media Molecule/SIE
  • Half-Life: Alyx from Valve (WINNER)
  • Marvel’s Iron Man VR from Camouflaj/SIE
  • Star Wars: Squadrons from Motive Studios/EA
  • The Walking Dead: Saints & Sinners from Skydance Interactive

Innovation In Accessibility

  • Assassin’s Creed Valhalla from Ubisoft Montreal
  • Grounded from Obsidian Entertainment
  • Hyperdot from Tribe Games
  • The Last of Us Part II from Naughty Dog/SIE (WINNER)
  • Watch Dogs Legion from Ubisoft Toronto

Best Action

  • Doom Eternal from id Software/Bethesda
  • Hades from Supergiant Games (WINNER)
  • Half-Life: Alyx from Valve
  • Nioh 2 from Team Ninja
  • Streets of Rage 4 from Dotemu

Best Action/Adventure

  • Assassin’s Creed Valhalla from Ubisoft Montreal
  • Ghost of Tsushima from Sucker Punch/SIE
  • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales from Insomniac Games/SIE
  • Ori and the Will of the Wisps from Moon Studios/Xbox Game Studios
  • Star Wars Jedi: Fallen Order from Respawn/EA
  • The Last of Us Part II from Naughty Dog/SIE (WINNER)

Best Role Playing

  • Final Fantasy VII Remake from Square Enix (WINNER)
  • Genshin Impact from miHoYo
  • Persona 5 Royal from Atlus/P Studio/SEGA
  • Wasteland 3 from Inxile/Deep Silver
  • Yakuza: Like a Dragon from Ryu Ga Gotoku/SEGA

Best Fighting

  • Granblue Fantasy: Versus from Arc System Works/Cygames/XSEED
  • Mortal Kombat 11 Ultimate from NetherRealm Studios/WB Games (WINNER)
  • Street Fighter V: Champion Edition from Dimps/Capcom
  • One Punch Man: A Hero Nobody Knows from Spike Chunsoft/Bandai Namco
  • Under Night In-Birth EXE:Late (cl-r) from French Bread/Arc System Works/Aksys

Best Family

  • Animal Crossing: New Horizons from Nintendo (WINNER)
  • Crash Bandicoot 4: It’s About Time from Toys for Bob/Activision
  • Fall Guys: Ultimate Knockout from Mediatonic/Devolver
  • Mario Kart Live: Home Circuit from Velan Studios/Nintendo
  • Minecraft Dungeons from Mojang/Double Eleven/Xbox Game Studios
  • Paper Mario: The Origami King from Intelligent Systems/Nintendo

Best Sim/Strategy

  • Crusader Kings III from Paradox Development Studio/Paradox
  • Desperados III from Mimimi Games/THQN
  • Gears Tactics from Splash Damage/The Coalition/Xbox Game Studios
  • Microsoft Flight Simulator from Asobo/Xbox Game Studios (WINNER)
  • XCOM: Chimera Squad from Firaxis/2K

Best Sports/Racing

  • Dirt 5 from Codemasters Cheshire/Codemasters
  • F1 2020 from Codemasters Birmingham/Codemasters
  • FIFA 21 from EA Vancouver/EA Romania
  • NBA 2K21 from Visual Concepts/2K
  • Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 from Vicarious Visions/Activision (WINNER)

Best Multiplayer

  • Animal Crossing: New Horizons from Nintendo
  • Among Us from Innersloth (WINNER)
  • Call of Duty: Warzone from Infinity Ward/Activision/Rave Software
  • Fall Guys: Ultimate Knockout from Mediatonic/Devolver
  • Valorant from Riot Games

Content Creator Of The Year

  • Alanah Pearce
  • Jay-Ann Lopez
  • NICKMERCS
  • TimTheTatman
  • Valkyrae (WINNER)

Best Debut Game

  • Carrion from Phobia Game Studio/Devolver
  • Mortal Shell from Cold Symmetry
  • Raji: An Ancient Epic from Nodding Heads Games
  • Röki from Polygon Treehouse
  • Phasmophobia from Kinetic Games (WINNER)

Best Esports Athlete

  • Ian “Crimsix” Porter
  • Heo “Showmaker” Su (WINNER)
  • Kim “Canyon” Geon-Bu
  • Anthony “Shotzzy” Cuevas Castro
  • Matthieu “Zywoo” Herbaut

Best Esports Coach

  • Danny “Zonic” Sorensen (WINNER)
  • Dae-Hee “Crusty” Park
  • Fabian “Grabbz” Lohmann
  • Lee “Zefa” Jae-Min
  • Raymond “Rambo” Lussier

Best Esports Event

  • Blast Premier: Spring 2020 European Finals
  • Call of Duty League Championship 2020
  • IEM Katowice 2020
  • League of Legends World Championship 2020 (WINNER)
  • Overwatch League Grand Finals 2020

Best Esports Game

  • Call of Duty: Warzone from Infinity Ward/Activision/Raven Software
  • Counter-Strike: Global Offensive from Valve
  • Fortnite from Epic Games
  • League of Legends from Riot Games (WINNER)
  • Valorant from Riot Games

Best Esports Host

  • Alex “Goldenboy” mended
  • Alex “Machine” Richardson
  • Eefje “Sjokz” Depoortere (WINNER)
  • James “Dash” Patterson
  • Jorien “Sheever” Van der Heijden

Best Esports Team

  • Damwon Gaming
  • Dallas Empire
  • G2 Esports (WINNER)
  • San Francisco Shock
  • Team Secret

Bagaimana Pendapatmu?

Nah, itulah tadi daftar lengkap mengenai pemenang The Game Awards 2020. Dari 30 kategori yang ada, game dari Naughty Dog yaitu The Last of Us Part 2 memenangkan 7 kategori. Game tersebut awalnya mendapat banyak kritikan dari para penggemarnya, namun akhirnya Naughty Dog membuktikan bahwa gamenya tersebut layak untuk menjadi yang terbaik.

Bagaimana pendapatmu mengenai hal ini? Jangan lupa komen di bawah yah dan kunjungi terus Dafunda Game untuk mendapatkan informasi menarik lainnya seputar dunia game.

What's your reaction?

Related Posts

Leave Comment